İsrail Mısır’a müzakere heyeti gönderiyor… Konu: Esir takası

İsrail’in Kanal 12 televizyonuna göre, Tel Aviv hükümeti ile Hamas arasındaki esir takası müzakereleri, bugün Kahire’de devam edecek. Kahire’deki görüşmelere, İsrail’in Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın Başkanı David Barnea ve İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar gibi önemli isimlerin katılacağı belirtiliyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, Hamas’ın sunduğu esir takası önerisini reddeden İsrail’in, ABD’nin baskısıyla Kahire’ye heyet gönderdiği ifade ediliyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Netanyahu’yu müzakereler için Kahire’ye heyet göndermesi konusunda “teşvik ettiği” belirtiliyor. Hamas ile İsrail arasındaki yeni bir esir takası için yapılan müzakereler kapsamında, 28 Ocak’ta Paris’te bir görüşme yapılmıştı.

Hamas, 7 Şubat’ta Paris’teki görüşmelerin ardından 3 aşamalı esir takası ve ateşkesi öngören bir plan sunmuştu. Netanyahu ise 8 Şubat’ta Hamas’ın önerisini reddederek, orduya Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentine saldırıya hazırlanma emri verdiğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir