TTB, Yargıtay 3. Dairesi Başkanı ve üyeleri için “görevden el çektirilmeleri” yönünde başvuru yaptı

Türkiye Barolar Birliği, hem İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri hem de Yargıtay 3. Daire üyeleri hakkında görevden el çektirilmeleri için başvuruda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Yargıtay’daki görüşmelerinin ardından bina önünde basın açıklaması yaptı.

BBC Türkçe’den Fundanur Öztürk’ün haberine göre, bireysel başvurunun insanlar için çok önemli bir kazanım olduğunu belirten Sağkan, “AYM kararlarının, bireysel başvuru neticesinde verdiği hak ihlali kararlarının uygulanmaması yönündeki bir algının oluşmasına kesinlikle müsaade etmemek zorundayız. Bu AYM’nin itibarını korumak olduğu kadar yurttaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini korumak noktasında bizlere düşen çok temel bir görevdir” dedi.

Sağkan, Yargıtay 3. Dairesi ‘nin Can Atalay’la ilgili esastan karar vererek dosyadan el çekmiş durumda olduğunu vurguladı ve “Burada 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin dosyadaki durumu incelemeden, AYM kararını yerine getirmeden dosyayı doğrudan Yargıtay’a götürmesi, en büyük hata olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.

Sağkan konuşmasına şöyle devam etti:

“Yargıtay Başkanımızı, Başsavcımızı ve Genel Sekreterimizi ziyaret ettik. Gerek Yargıtay gerek HSK başkanımız, içerisinde bulunan kaostan bir an önce çıkılması gerektiğini önemle ifade etti. Durumdan rahatsızlıklarını ifade ettiler. Bireysel başvurunun yurttaşlarımız için çok önemli bir kazanım olduğunu da ifade ettiler.

Yargıtay Başkanlığı ile yaptığımız istişarelerden sonra, üçüncü daire kararının altında imzası bulunan başkan ve üyeler hakkında görevden el çekmeye davet yaptırımının uygulanması için dilekçemizi verdik.”

Ne olmuştu?

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye işçi Partisi (TİP) Milletvekili Can Atalay

TİP’ten milletvekili seçilmesinin ardından Atalay’ın tahliye talebini reddeden Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bu kararını yerinde bulmayan ve Atalay’ın tahliyesinin gerektiğine karar veren AYM’yi tanımadı.

TIKLAYIN – Türkiye tarihinde bir ilk: AYM kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu

TIKLAYIN –  AYM üyelerinin soruşturulması bilmeceye dönüştü: 15 üyeli AYM’de 9 üye incelenecek ancak Genel Kurul en az 10 üyeyle toplanıyor

TIKLAYIN – Hukukçulardan Yargıtay’a Can Atalay kararı tepkisi: Bu Atalay düşmanlığı, hukuk bir gün size de lazım olacak!

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir