Apple’dan İsrail’e Bağış Skandalı!

The Intercept’in haberine göre, kendilerini “bir grup hissedar, mevcut ve eski çalışanlar” olarak tanımlayan 133 kişinin imzaladığı açık mektupta, Apple’ın bağışlarını derhal soruşturması ve tüm sivil toplum örgütlerine bağışları durdurması talep ediliyor.

Apple, Benevity platformu aracılığıyla çalışanların bağışlarını karşılıyor. Ancak bu bağışların bazıları, illegal yerleşimleri finanse etmekle suçlanan kurumlar aracılığıyla yönlendiriliyor.

Apple yönetimi, konuyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

ÇALIŞANLAR DİSİPLİNE GÖNDERİLMİŞLERDİ

Nisan ayında, “Apples4Ceasefire” adı altında örgütlenen çalışanlar, Filistin halkına desteklerini ifade eden çalışanların disipline gönderilmesine karşı çıkmıştı.

ABD’nin New York eyaletinde “Bizim Paramızla Değil” adlı grup, İsraillilerin Doğu Kudüs ve Batı Şeria’daki gasbettiği Filistin toprakları için bağış toplama yetkilerini ve statülerini kaybetmeleri için mücadele veriyor.

Uluslararası insan hakları hukukunu ihlal eden faaliyetlerin finansmanıyla ilgili yasaların yeterince uygulanmadığını belirten Anayasal Haklar Merkezi’nden kıdemli avukat Diala Shamas, Apple’ın bu konuda dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

APPLE BAĞIŞ LİSTESİ SORGULANIYOR

İsrail ordusunun, işkence ve yargısız infazlarla suçlandığı ve Filistinlilere yönelik suistimallerle ilgili görüntülerin ortaya çıkmasının ardından, Apple’ın bağış listesinde yer alan kurumlar daha da fazla sorgulanıyor.

Apple gibi birçok teknoloji şirketi, uluslararası insan haklarına saygı çerçevesinde kurumsal bağlılıklarını ifade ediyor ancak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları BM İnsan Hakları Ofisi tarafından sıkça kınanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir